Goście, goście

 

We francuskiej niemal klasycznej komedii Jean Reno i Christian Clavier trafiają z mrocznych czasów średniowiecza do XX wieku. Oczywiście przypadkowo i oczywiście prowadzi to do wielu niewyszukanych gagów i żartów. Pierwsza część filmu była naprawdę niezła, w pozostałych żarty już nie grzeszyły świeżością. A tymczasem w Cieszynie … gości co nie miara, żaden z nich nie jest przypadkowy, a nawet jeśli już kiedyś odwiedzili Kino na granicy, to na pewno warto będzie się z nimi spotkać i porozmawiać.

Problem w tym, kogo wybrać??? Na liście gości mamy osoby znane z poprzedniej edycji (np. Agnieszka Holland z Kasią Adamik, Arkadiusz Jakubik, Adam Sikora, Bartosz Chajdecki), osoby, których mieliśmy okazję posłuchać podczas pokazów ich filmów w innych miejscach (Kinga Dębska, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa, Jagoda Szelc). Idąc tym kluczem, możemy z bólem i niechętnie wyeliminować kilka osób z listy must-see, ale w dalszym ciągu zostaje ponad 80 osób. Jak tu żyć???

Mamy prawdziwe i niekwestionowane legendy kina polskiego i czeskiego, podam tu tylko kilka nazwisk:

Reżyserzy i Reżyserzyce:

Zza południowej granicy: Jan Hřebejk (Pod jednym dachem, Musimy sobie pomagać, Pupendo), Petr Zelenka (Guzikowcy, Samotni, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie), Janusz Majewski (Sprawa Gorgonowej, C.K.Dezerterzy, Excentrycy), Robert Gliński (Cześć Tereska, Benek, Kamienie na szaniec), Magdalena Łazarkiewicz (Przez dotyk, Białe małżeństwo, Ostatni dzwonek), Mariusz Grzegorzek (przede wszystkim wychowawca i mentor wielu reżyserów w łódzkiej filmówce), dokumentalista Andrzej Titkow, a także Krzysztof Zanussi i Janusz Zaorski, których filmów nie da się już chyba zliczyć.

   

Aktorzy i aktorki:

Ponownie rozpoczynając od elementu czeskiego, wyróżnić trzeba Ivana Trojana (Samotni, Jedna ręka nie klaszcze, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie), a z polskiej strony słowa komentarza nie wymagają Maja Komorowska, Krzysztof Kowalewski, Danuta Stenka, Małgorzata Zajączkowska, Marzena Trybała,  Agnieszka Suchora,  Beata Kawka, Olga Bołądź, Artur Żmijewski czy Marcin Dorociński, bo znamy ich i podziwiamy od wielu lat i  w wielu filmach (lub serialach).

    

Druga grupa jest bezpośrednio powiązana z najważniejszymi filmami zeszłego roku. Wśród reżyserów mamy tu takie nazwiska Piotr Domalewski, którego Cicha noc wygrała w Polsce prawie wszystko, Paweł Maślona (Atak paniki), Joanna Kos-Krauze (Ptaki śpiewają w Kigali), Maria Sadowska (Sztuka kochania), Marcin Borchardt (Beksińscy. Album wideofoniczny), Bodo Kox (Człowiek z magicznym pudełkiem), Piotr Stasik (Opera o Polsce), Andrzej Jakimowski (Pewnego razu w listopadzie), Łukasz Palkowski (Najlepszy, Belfer), Łukasz Ronduda (Serce miłości) czy też Maciej Sobieszański (Zgoda).

   

Wśród aktorów na czoło wybijają się między innymi Jowita Budnik (Cicha noc, Ptaki śpiewają w Kigali), Maria Dębska (Zgoda, Cicha noc), Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska (Serce miłości), Stanisław Cywka i Zofia Wichłacz  (Zgoda), Aleksandra Popławska (Wataha, Belfer), czy Magdalena Popławska i Julia Wyszyńska (Atak paniki). Będą jeszcze Sebastian Stankiewicz (Człowiek z magicznym pudełkiem, Amok, Ucho prezesa), Witold Wieliński (Ptaki śpiewają w Kigali), Mateusz Więcławek (Cicha noc), Sebastian Łach i Agnieszka Podsiadlik (Twarz), a także  Sebastian Fabijański, Beata Fudalej i Gabriela Muskała.

  

i wielu, wielu innych … .

Wybór, w których spotkaniach uczestniczyć w Cieszynie będzie ciężki, bo mamy osoby młode i nieco bardziej doświadczone, ale w zasadzie nikogo, o którym mówi się i pisze w kontekście plotek i bujnego życia osobistego, a tylko w związku z ich świetnymi filmami lub rolami w nich zagranymi. Ufff, jeszcze miesiąc!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *