ZŁOTE LWY 2015

ZŁOTE LWY

Najlepszy film:  Body/Ciało, Małgorzata Szumowska
Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca:  Agnieszka Grochowska, Obce niebo
Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:  Krzysztof Stroiński, Anatomia zła

NAGRODA SPECJALNA JURY:  11 minut, Ewa Piaskowska, Jerzy Skolimowski

ZŁOTY PAZUR – KONKURS INNE SPOJRZENIE:
Najlepszy film konkursu:  Śpiewający obrusik, Mariusz Grzegorzek
Wyróżnienie:  Baby Bump, Kuba Czekaj

SREBNE LWY:
KONKURS FABULARNYCH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, Włodzimierz Niderhaus, Janusz Majewski

NAGRODY INDYWIDUALNE

Najlepszy reżyser: Magnus von Horn, Intruz
Najlepszy scenariusz: Intruz, Magnus von Horn
Najlepsze zdjęcia: Letnie przesilenie, Jerzy Zieliński
Najlepsza scenografia:  Hiszpanka, Jagna Janicka
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Maria Semotiuk, Letnie przesilenie
Najlepsza drugoplanowa rola męska: Wojciech Pszoniak, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Najlepszy debiut aktorski: Justyna Suwała, Body/Ciało
Najlepsza charakteryzacja: Córki dancingu, Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek
Najlepsze kostiumy:  Hiszpanka, Dorota Roqueplo, Andrzej Szenajch
Najlepszy dźwięk:  Body/Ciało, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, Marcin Jachyra
Najlepszy montaż: Intruz, 11 minut, Agnieszka Glińska
Najlepsza muzyka: 11 minut, Paweł Mykietyn
Najlepszy debiut reżyserski: Agnieszka Smoczyńska, Córki dancingu

KONKURS MŁODEGO KINA
Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film:  Charon, Paweł Hejbudzki

ZŁOTY KLAKIER
Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu:  Noc Walpurgi, Marcin Bortkiewicz

NAGRODA SPECJALNA
 Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych: Intruz, Magnus von Horn

 Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych: Moje córki krowy, Kinga Dębska

DIAMENTOWE LWY

Najlepszy film 40-lecia Festiwalu: Noce i dnie, Jerzy Antczak

Najlepszy aktor 40-lecia Festiwalu: Janusz Gajos: Przesłuchanie (1982) , Milioner (1977) , Ucieczka z kina „Wolność” (1990)

Najlepsza aktorka 40-lecia Festiwalu: Jadwiga Barańska, Noce i dnie (1975)

Najlepsza muzyka 40-lecia Festiwalu: Ziemia obiecana (1974), Wojciech Kilar