festiwale Polska – 2017 (przegląd subiektywny)

23. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów

2-9 kwietnia
www.wiosnafilmow.pl

Festiwal filmowy WIOSNA FILMÓW W POLSCE zagości w tym roku w ponad 35 polskich miastach. W trakcie objazdówki, widzowie zobaczą również tytuły nagrodzone przez warszawską publiczność. Wszystkie filmy pokazywane w ramach WF W POLSCE będą pokazami przedpremierowymi. Wśród tytułów, które będzie można zobaczyć są: „Mężczyzna imieniem Ove”, „Dusza i ciało”, „Konstytucja”, „Aquarius”, „Frantz”, „Historia pewnego życia”, „Wilde Maus” oraz „Dwie kobiety”.

__________________________________________________________

XIV Węgiel Student Film Festival

6-7 kwietnia, Katowice
www.wegielfestiwal.us.edu.pl

Ideą festiwalu jest prezentacja filmowej twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół.

Konfrontacja dokonań filmowych jest dla studentów dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów. Daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów. Pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury i liczną publiczność.

Celem festiwalu i towarzyszących mu imprez jest także integracja uczestników: wspólne dyskusje i zabawa.Węgiel Film Festival to wydarzenie niezwykłe, organizowane z ogromną pasją przez studentów II roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Wydziału Radia i TV im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większą popularnością, również poza granicami naszego kraju. Corocznie gośćmi Festiwalu, jest wiele osobowości Polskiego Kina związanych z Wydziałem Radia i TV, takich jak prof. Krzysztof Zanussi, czy prof. Jerzy Stuhr. Od kilku lat Węgiel Film Festiwal jest przedsięwzięciem o randze międzynarodowej, ze względu na coroczny udział w konkursie, wielu zagranicznych produkcji filmowych.

__________________________________________________________

 19. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

28 kwietnia – 3 maja, Cieszyn i Czeski Cieszyn
www.kinonagranicy.pl

Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici zrodził się w środowisku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z płynącej z serca potrzeby poznawania kultury sąsiadów zza rzeki. Pierwsza edycja w 1999 roku oferowała jedenaście czeskich filmów pokazywanych w jednym kinie. Trzecia edycja przyniosła rozszerzenie artystycznych poszukiwań na kino Słowaków, czwarta pokazy także w Czeskim Cieszynie, a na szóstej pojawiły się filmy polskie i węgierskie – i tak już miało pozostać.

Liczba pokazywanych filmów systematycznie rosła, by w dwunastej edycji w 2010 roku dojść do okrągłej setki. I wtedy rozpoczęła się doceniana przez uczestników przeglądu stabilizacja: 6 dni, co najmniej 4 miejsca projekcji w jednym, choć podwójnym mieście, zawsze ponad 100 filmów, 5 koncertów i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Niezmienna pozostaje też baza: konsekwentnie odkrywana i promowana kultura najbliższych sąsiadów.

Kino na Granicy ma już swoją tradycję i renomę oraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez filmowych. W 2008 roku Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego, przyznając nagrodę środowiska akademickiego LAUR STUDENCKI w kategorii „Wydarzenie Kulturalne Roku”, nagrodziła Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W latach 2009, 2010, 2011, 2013 kapituła nominowała Przegląd Filmowy Kino na Granicy do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe” obok takich festiwali, jak: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy, Planet Doc Review oraz Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Kino na Granicy otrzymało ją w roku 2013.

__________________________________________________________

 10. Netia Off Camera

28 kwietnia – 7 maja, Kraków
www.offpluscamera.com

NETIA OFF CAMERA zaprasza na 10. urodziny. Goście z całego świata, najciekawsze filmy roku, najwyższe nagrody w tej części Europy – Netia Off Camera już od dekady promuje kino niezależne i docenia twórców mówiących własnym językiem. Święto filmowej różnorodności już 28 kwietnia zaczyna się w Krakowie.

Dziesiąta edycja Festiwalu przynosi ze sobą zmianę identyfikacji wizualnej na współczesną i minimalistyczną w wyrazie. Elementy plakatu to bezpośrednie nawiązanie do ikonicznego motywu z festiwalowej statuetki – kształtu projekcji kinowej. Wielość symbolicznych „ekranów” oddaje nie tylko mnogość projekcji festiwalowych (ponad 200 pokazów), ale też miejsc i punktów widzenia: kino nad rzeką, na barce wodnej, na dachach i miejskich placach to tylko niektóre z planowanych atrakcji. Co jeszcze czeka miłośników kina?

10.edycja to cztery nowe sekcje specjalne. Aż po grób ma ambicje udowodnić, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych są możliwe, a my sami wciąż tęsknimy za romantycznymi opowieściami. Sekcja Przyszłość nadejdzie dziś jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, która jak w numerze kultowego zespołu The Doors, jest bliżej i nadejdzie szybciej niż nam się to wszystkim zdaje. Natomiast filmy prezentowane w ramach sekcji Silna płeć dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? Ostatnia nowość w programie sekcji to Ludzie to fikcja?, która nakłania do zmiany optyki i spojrzenia na pozycję człowieka w świecie i jego związki ze zjawiskami, jakie przyjęto uważać za „wynaturzenie”. Nazwę sekcji zaczerpnięto z popularnego facebook’owego profilu drwiącego z aż nadto akademickich i skomplikowanych teorii posthumanistycznych. Filmowcy proponują widzom czasem prześmiewcze i sarkastyczne, innym razem przerażające i złowieszcze, w końcu zupełnie poważne podejście do trudnych problemów i dylematów, przeniesionych z powodzeniem na duży ekran. W programie Netia Off Camera pozostają sprawdzone sekcje, jak „Amerykańscy niezależni”, „Odkrycia”, „Best of fest” czy „Nadrabianie zaległości”.

Dziesięć tytułów w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych walczy o 300 000 PLN – Nagrodę Kulczyk Foundation. Zwycięski film poznamy 6 maja podczas finału 10.Netia Off Camera. Tego samego wieczoru dowiemy się również do kogo trafi główny laur – 100 000 USD – Krakowska Nagroda Filmowa przyznawana w ramach Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi.

Podczas 10.edycji wraca również Off Scena. Uzupełnienie festiwalu filmowego koncertami to jak podłożenie ścieżki dźwiękowej pod obraz. Podczas 7 festiwalowych wieczorów publiczność czeka 7 niezwykłych spotkań. Na dobry początek 1 maja podczas Netia Off Camera wystąpi Dillon.

__________________________________________________________

 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

12-21 maja, Warszawa, Wrocław i inne miasta
http://docsag.pl/pl/

Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Po raz czternasty zapraszamy w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Zachęcamy hasłem: ODERWIJ SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Nasz festiwal jako jedyny w Polsce będzie się odbywał równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Podczas tegorocznej 14. edycji Millennium Docs Against Gravity pokażemy ponad 140 filmów non-fiction, które oferują to, co w kinie najważniejsze – emocje.

14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się w dniach w dniach 12-21 maja 2017 roku w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy, zaś 11-14 maja w Lublinie.

__________________________________________________________

 57. Krakowski Festiwal Filmowy

28 maja – 4 czerwca
www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 700 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko program imprezy, ale również i pozycja samego festiwalu. Obecnie rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także mają skróconą ścieżkę do nominacji oscarowych (w kategoriach filmów krótkometrażowych). Krakowski Festiwal jest także w prestiżowym gronie 10 festiwali, które rekomendują pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej.

To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński. W konkursach międzynarodowych brało udział i zdobywało na nich laury, obok uznanych realizatorów filmów dokumentalnych i animacji, wielu twórców, których nazwiska znane są powszechnie w świecie filmu fabularnego: Pier Paolo Pasolini, Werner Herzog, Zoltan Huszarik, Jaromil Jireś, Claude Lelouch, Patrice Leconte, Mike Leigh, a także laureat Oscara – Jan Svěrák.

__________________________________________________________

 Festiwal Filmów Kultowych

9-17 czerwca, Gdańsk
www.filmykultowe.pl

Festiwal Filmów Kultowych to cykliczne święto kina gatunkowego, które przez ostatnie 19 lat odbywało się w Katowicach. Na 20., jubileuszową edycję Festiwal przenosi się do Gdańska. W ciągu ośmiu dni imprezy będzie można zobaczyć około 50 filmów, wysłuchać kilku wykładów o zapomnianych epizodach z historii kina, a także wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i wydarzeniach towarzyszących. Wierzymy, że kultowe filmy gatunkowe najlepiej ogląda się w niecodziennych warunkach, dlatego projekcje będą odbywały się w industrialnych przestrzeniach Stoczni Gdańskiej, dzięki którym każdy seans będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Festiwal trwa osiem dni, od 9 do 17 czerwca. Seanse będą się odbywały w klubie B90, na Soundrive Stage, w halach W4, B64, w Studiu Luks Sfera, w budynku WL4, a także w Europejskim Centrum Solidarności i w plenerach.

__________________________________________________________

 46. Lubuskie Lato Filmowe

25 czerwca – 2 lipca, Łagów
www.llf.pl

Lubuskie Lato Filmowe jest festiwalem filmów a jednocześnie forum dyskusyjnym, miejscem wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian – w tym również przemian modelu kinematografii. LLF jest nietypowym festiwalem. Zorganizowany skromnie, w pięknej miejscowości wśród lasów i jezior, [40 kilometrów od zachodniej granicy Polski, mniej więcej w połowie drogi (ok.120 km) między Berlinem a Poznaniem] ale bez kosztownej reprezentacji, bankietów i wystawności jest raczej spotkaniem roboczym. To położenie niemalże na moście między dziś już zachodnią Europą, a tą jej częścią, która tradycyjnie, choć z geograficznego (i kulturalnego) punktu widzenia niezbyt słusznie, nazywana bywa wschodnią, zdaje się słusznie predestynować łagowski festiwal do tego, aby stał się mostem kulturalnym ułatwiającym przeprawę z jednego brzegu na drugi.

Nie gwiazdy ekranów są tu atrakcją, lecz autorzy filmów, którzy toczą spory z publicznością, spory trudne, bo jest to publiczność poszukująca w kinie czegoś więcej niż rozrywki, tak jak cały festiwal łagowski jest jedną z ostatnich redut obronnych kina artystycznego.

Podobnie jak w latach poprzednich, 46. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2017, będzie festiwalem międzynarodowym z konkursem o nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w kategorii filmów fabularnych, Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w kategorii filmów dokumentalnych oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w kategorii krótkich filmów fabularnych.

__________________________________________________________

 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival

8-16 lipca, Sopot
www.sopotfilmfestival.pl

Sopot Film Festival 2017 to ósma letnia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, a 17. w swojej całej historii, odbywająca się jako międzynarodowe wydarzenie, promujące kulturę i twórczość filmową.

Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej. Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia. Sopot Film Festival jest jedynym międzynarodowym festiwalem w Polsce Północnej prezentującym kino autorskie oraz drugim najważniejszym wydarzeniem filmowym w regionie po Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów.

Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa „1-2” czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji debiutów i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie weźmie udział około 10-12 filmów, które w większości zostaną pokazane na sopockim festiwalu premierowo. Po raz drugi odbędzie się również międzynarodowy konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Nie zabraknie również małych form filmowych czyli międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych.

W 2017 roku przygotowano również wiele pasm tematycznych, a także 3 duże i 3 małe retrospektywy uznanych światowych i polskich twórców. Pojawi się również jak co roku pasmo poświęcone kinu skandynawskiemu – w roku 2017 poświęcone Norwegii. Obok niego w osobnym paśmie kina narodowego zaprezentowane zostanie Nowe Kino Rumuńskie.

__________________________________________________________

 12. Festiwal „Wakacyjne kadry”

Cieszyn

www.wakacyjnekadry.pl

__________________________________________________________

 7. PGNiG Transatlantyk Festival

14-21 lipca, Łódź

www.transatlantyk.org

Z przyjemnością informujemy, że część programu 7. edycji Transatlantyk Festival będzie poświęcona Sile Kobiety (The Power of Woman). Pokażemy filmy wybitnych reżyserek polskiego i światowego kina, obrazy poruszające problemy kobiet XXI wieku, z kobietami i o kobietach porozmawiamy także na spotkaniach i panelach dyskusyjnych – a wszystko to w dniach 14 – 21 lipca w Łodzi.

W tym roku na Transatlantyku oglądamy kobiety, rozmawiamy o kobietach i przedstawiamy świat z ich perspektywy. Choć właściwie powinnam powiedzieć: z ich perspektyw – bo nie ma czegoś takiego jak jedna kobieca perspektywa. „Siła kobiety” ma wiele twarzy, o których będziemy Państwu opowiadać w lipcu na festiwalu. Zapraszamy, oczywiście, nie tylko kobiety – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki, tym samym nie pozostając obojętnym na silny głos kobiet w debacie publicznej. Program tegorocznej edycji będzie wyrażał emocje współczesnych kobiet z całego świata, ich lęki, obawy, ale i nadzieję. Pokażemy, jak ważną rolę pełnią one w dzisiejszej rzeczywistości, opowiemy zarówno o kobietach znanych, jak i bohaterkach dnia codziennego, prezentując je w znakomitych filmach fabularnych i dokumentalnych. Motyw siły kobiety będzie obecny także w sekcji muzycznej. Poświęcimy mu również spotkania i panele dyskusyjne.

__________________________________________________________

 17. Festiwal Filmów Skandynawskich

Darłowo

www.dokdarlowo.pl

 

__________________________________________________________

 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

29 lipca – 6 sierpnia, Kazimierz Dolny i Janowiec n/Wisłą

www.dwabrzegi.pl

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza do zgłaszania filmów na 11. edycję, która trwać będzie od 29 lipca do 6 sierpnia 2017 roku. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.
Filmy można zgłaszać do programu głównego Dwóch Brzegów, czyli do sekcji ŚWIAT POD NAMIOTEM (www.dwabrzegi.pl/sekcja/swiat-pod-namiotem)i NA KRÓTKĄ METĘ (www.dwabrzegi.pl/sekcja/na-krotka-mete) oraz do KONKURSU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH (www.dwabrzegi.pl/sekcja/konkurs-filmow-krotkometrazowych-2017). Do KFK kwalifikowane będą filmy trwające do 35 minut – fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne – wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.
Także w tym roku przeprowadzony zostanie PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI (www.dwabrzegi.pl/sekcja/plebiscyt-publicznosci) – biorą w nim udział filmy prezentowane w sekcji „Świat pod namiotem”. Widzowie Dwóch Brzegów będą mogli głosować na najlepsze ich zdaniem produkcje. Ostateczna lista filmów biorących udział w plebiscycie zostanie ogłoszona na naszej stronie internetowej najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem Festiwalu.

__________________________________________________________

 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

3-13 sierpnia, Wrocław

www.nowehoryzonty.pl

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu. Poniżej pierwsze punkty przyszłorocznego programu.
Retrospektywy
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie retrospektywa filmów zmarłego w styczniu 2016 roku Jacquesa Rivette’a – mistrza francuskiej Nowej Fali, realisty i wizjonera, autora kultowych dzieł, często jednocześnie radykalnych i spektakularnych. Drugim bohaterem retrospektywy będzie Fred Kelemen – intrygujący niemiecki reżyser i operator, wieloletni współpracownik Béli Tarra. Kelemen to mistrz długich ujęć, operowania światłem i cieniem, metaforyki kadru i dyskretnej emocjonalności przekazu.
Nowe Kino Izraelskie
Podczas 17. edycji Nowych Horyzontów odbędzie się także przegląd nowego kina izraelskiego. W programie znajdzie się kilkanaście filmów z lat 2014-2017 – fabularnych i dokumentalnych, jak również dzieł z pogranicza kina i sztuk wizualnych. To obecnie jedna z najciekawszych kinematografii – żywa, dynamicznie się rozwijająca, zaskakująca świeżością rozwiązań fabularnych oraz gorąco zaangażowana i nieustająco konfrontująca się z otaczającym światem. Izraelskie kino jak i społeczeństwo, z którego wyrasta, jest różnorodne, poszukujące nowych tożsamości.
Kino Protestu
„Film i rewolucja, film i sztuka, polityka i sztuka są nierozłączne” – mówił w wywiadzie z 2006 roku japoński reżyser Masao Adachi. Kino tego jednego z najbardziej radykalnych artystów znalazło się w programie sekcji Kino Protestu. W epoce gwałtowanych nacjonalistycznych zwrotów i cichych antyliberalnych rewolt (Brexit), którym towarzyszy fala największych od lat demonstracji – by wymienić tylko polskie i amerykańskie marsze kobiet, antyrządowe manifestacje w Bukareszcie, prouchodźcze zgromadzenia w Barcelonie; chcemy przyjrzeć się związkom kina i polityki. Kina i terroru. Kina i protestu. Zadać pytanie o to, na czym naprawdę polega rewolucyjny potencjał filmowego medium i kiedy rzeczywiście kamera staje się narzędziem walki.
Wyróżniony na ostatnim Berlinale nagrodą FIPRESCI Uczucie silniejsze niż miłość (Shu’our akbar min el hob, 2017) w reżyserii Mary Jirmanus Sabaodwołuje się z kolei do jednej z „prześnionych” rewolucji, wydobywając z zapomnienia krwawo tłumione libańskie strajki w fabrykach tytoniu. Wydarzenia z lat 70. niosące obietnicę ludowej rewolucji, a wraz z nią kobiecej emancypacji – bo skupiające wiele działaczek i aktywistek – zostały zepchnięte w zbiorową niepamięć przez wojnę domową. Bogaty w materiały archiwalne film młodej reżyserki rekonstruuje ducha tamtej rewolty, która była również szansą zrewoltowanego kina. „Pełen melancholii, ale i nadziei, wygląda lepszej przyszłości. Kino dokumentalne w najlepszym wydaniu; ekscytujące, pełne emocji, odważne” – napisało jury FIPRESCI w swoim uzasadnieniu.
Panorama
Wydarzeniem będzie polska premiera nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Reżysera na niedawno zakończonym festiwalu w Berlinie filmu Akiego Kaurismäkiego Po tamtej stronie (Toivon tuolla puolen). Film zebrał świetne recenzje podczas Berlinale. Jury uzasadniało swoją decyzję o nagrodzie tym, że „nikt nie mówi takim językiem filmowym” jak Kaurismäki.  Zima (El Invierno) Argentyńczyka Emiliano Torresa zostanie pokazana we Wrocławiu po wielkich sukcesach na festiwalu w San Sebastián, gdzie otrzymała nagrodę za najlepsze zdjęcia i Specjalną Nagrodę Jury. W programie tegorocznej edycji znalazł się również kameralny brytyjski dramat psychologiczny Una Benedicta Andrewsa. Oparty na sztuce Blackbird Davida Harrowera film to pełna emocji opowieść o młodej kobiecie, niespodziewanie odwiedzającej starszego mężczyznę, który niegdyś ją molestował.
Manifesto
„Aktorski master class w wykonaniu Cate Blanchett” – napisał branżowy „IndieWire” po premierze Manifesto na festiwalu Sundance. Aktorka wciela się tu bowiem w aż trzynaście różnych postaci: gospodyni domowej, nauczycielki, robotnicy, wdowy, wokalistki punkowego zespołu, bezdomnego mężczyzny czy reporterki telewizyjnej. Każdy z jej bohaterów wygłasza na ekranie fragmenty słynnych artystycznych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów; malarzy i tancerzy; rzeźbiarzy i poetów; filozofów i architektów: Rodczenki, Appollinaire’a, Wiertowa, Jarmuscha, Malewicza, Tzary, Aragona, Bretona, Rainer, von Triera, Marksa, Maciunasa, Herzoga i wielu, wielu innych.

__________________________________________________________

 XXI Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych

Lubomierz

www.sami-swoi.com.pl

__________________________________________________________

 42. Festiwal Filmowy w Gdyni

18-23 września, Gdynia

www.fpff.pl

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się: trzy sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. „Czysta klasyka”, czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, „Skarby kina przedwojennego”, „Polonica”, czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne „Gdynia dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

__________________________________________________________

 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

26 września – 1 października, Katowice
arsindependent.pl

Tegoroczna odsłona Ars Independent jak co roku skonfrontuje nas z tym co myśleliśmy, że wiemy o współczesności. I jak co roku nie tylko gonić będziemy za Czarnymi Końmi – czyli najnowszymi, konkursowymi tytułami – ale również zabierzemy się stopem na multimedialne pogranicza kultury audiowizualnej.

Kino czy literatura klasy Z znalazły sobie fanatyków – nie udało się to do tej pory rozrywce interaktywnej. Najbardziej kiczowate, legendarnie niegrywalne – po prostu – Najgorsze Gry Świata to próba sprawdzenia czy spośród gier wideo można wyłonić anty-dzieło na miarę muzycznego The Shaggs, filmowego „The Room” Tommy’ego Wiseau czy literackiego „Eye of Argon”.

Set choked&blind to poszukiwania na granicy estetyki szoku – wideoklipy, które wyraźnie odchodzą od popularnego nurtu teledysków promujących gwiazdy i wyidealizowaną wizję świata. Zmierzymy się z twórczością nieobawiającą się dyskutować o ludzkich ograniczeniach, wadach fizycznych, nałogach, inności.

Obligatoryjnych Odysejach wyruszymy w podróż po teledyskach, stojących w opozycji do poszatkowanej montażowo konwencji wideoklipów, które znamy z YouTube’a i telewizji. Set przybliży swoiste asamblaże teledyskowej formy z filmem krótkometrażowym, gdzie muzyka zostaje „wtopiona” we wciągające filmowe fabuły.

Po pokazach szkolnych animacji z m.in. Japonii, Izraela, Danii, czy Węgier, przyszedł czas na tytuły z kolejnej kuźni artystów windujących poziom europejskiego filmu animowanego – londyńskiej szkoły Royal College of Art. Styl i sprawność warsztatowa jej wychowanków od zawsze budziły zachwyt festiwalowiczów i festiwalowiczek. Zresztą co roku do konkursu Czarny Koń Animacji kwalifikują się niemal wszystkie zgłoszenia reprezentujące tę szkołę.

W abstrakcji animacji, muzyka – forma jeszcze bardziej abstrakcyjna – od zarania kina odnajdywała sposób na wizualizowanie tego, czego film aktorski zdaje się nie móc uchwycić. Animowane Wideoklipy to zestaw, który nie tyle rości sobie prawo do przecierania nowych szlaków w myśleniu o wideoklipie, co stanowi bezpretensjonalny i pogodny wgląd we współczesną panoramę zjawiska animowanych teledysków.

W okrągłą rocznicę zarówno śmierci jak i urodzin Jerzego Kawalerowicza – współtwórcy polskiej szkoły filmowej – zobaczymy przegląd jego wybranych filmów. „Pociąg” czy „Matka Joanna od Aniołów” to przykłady, które do dzisiaj zaskakują aktualnością podejmowanych tematów i świeżością wizji reżyserskiej.

__________________________________________________________

Bytom Film Festival

7-9 września, Bytom

http://www.festiwalbytom.pl/

zwycięzcy:

NAJLEPSZY FILM W KATEGORII FABUŁA
ADAPTACJA – reż. Bartosz Kruhlik

? NAJLEPSZY FILM W KATEGORII DOKUMENT
PATRZ Z CZEGO BĘDZIE CHLEB – reż. Ewa Kochańska

? NAJLEPSZY FILM W KATEGORII ANIMACJA/EKSPERYMENT
APOKALIPSA – reż. Justyna Mytnik

Laureaci konkursu popularyzatorskiego:

? NAJLEPSZY BLOG
WCHŁONIĘTY PRZEZ ORIENT – Sławomir Wasiński
https://wchlonietyprzezorient.wordpress.com/

? NAJLEPSZA RECENZJA
NADZIEJA W PIEKLE – RECENZJA FILMU SYN SZAWŁA – Damian Lesicki

__________________________________________________________

 15. Festiwal Opolskie Lamy

Opole

www.opolskielamy.pl

Stowarzyszenie Opolskie Lamy ma przyjemność ogłosić termin kolejnej, już 15. edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. W tym roku odbędzie się on 4-14.10.2017 roku.

Rusza nabór filmów na dwa konkursy filmowe, które odbędą się w ramach festiwalu – Konkurs Etiud Filmowych oraz Konkurs Filmów Amatorskich. Filmy do oficjalnych selekcji konkursowych można zgłaszać od 1.02 do 31.07. 2017 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Konkurs Etiud Filmowych

Konkurs Etiud Filmowych to konkurs skierowany do twórców uczestniczących w systemie nauczania wyższego, studentów lub absolwentów szkół filmowych oraz do twórców będących studentami lub absolwentami kierunków związanych z filmem innych szkół (nie filmowych). Od początku istnienia Festiwalu Konkurs Główny stanowi jego rdzeń. W ramach Konkursu filmy mogą być zgłaszane do jednej z trzech kategorii – animacja, dokument i fabuła. Jury przyzna Grand Prix Konkursu Etiud Filmowych w trzech poszczególnych kategoriach: Animacja, Fabuła, Dokument, a także wyróżnienia. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

Konkurs Filmów Amatorskich

W tym roku Konkurs Filmów Amatorskich stanowić będzie odrębny konkurs, z odrębnym składem jurorskim. Konkurs Filmów Amatorskich skierowany jest do twórców niezależnych, amatorów tworzących poza systemem komercyjnym. Jury Konkursu Filmów Amatorskich przyzna Grand Prix Konkursu Filmów Amatorskich oraz wyróżnienie.

__________________________________________________________

8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej

Łódź

http://kameraakcja.com.pl

Labirynty Villeneuve’a. Poznaj twórczość najbardziej rozchwytywanego reżysera w Hollywood! Bohaterem pierwszej sekcji programowej podczas Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie jeden z najbardziej utalentowanych kanadyjskich twórców współczesnego kina, który konsekwentnie buduje swój autorski styl. Zdobywa najważniejsze nagrody filmowe i zyskuje uznanie wśród krytyków na całym świecie – szybko znalazł się w gronie najbardziej rozchwytywanych osobowości hollywoodzkiego przemysłu filmowego.

 • konkurs Etiud i Animacji
 • konkurs „Krytyk mówi”
 • konkurs „Krytyk pisze”

Szczegółowy program projekcji w ramach sekcji zostanie ogłoszony na początku września. 8.Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 19 do 22 października w Łodzi. Karnety na festiwal są już dostępne.

__________________________________________________________
 33. Warszawski Festiwal Filmowy

13-22 października, Warszawa

www.wff.pl

 SEKCJE KONKURSOWE

KONKURS MIĘDZYNARODOWY – Dla filmów fabularnych (powyżej 60 minut) z całego świata. Premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.
KONKURS 1-2
Dla pierwszych i drugich pełnometrażowych (powyżej 60 minut) filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata.
KONKURS WOLNY DUCH
Dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych. Prezentujemy pełnometrażowe (powyżej 60 minut) filmy fabularne i dokumentalne z całego świata.
KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych (powyżej 60 minut) z całego świata.
KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Dla krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych (do 40 minut) z całego świata. Zwycięzcy mogą się ubiegać o Oscara®, Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.
SEKCJE NIEKONKURSOWE
POKAZY SPECJALNE
Dla pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych  (powyżej 60 minut) z całego świata. Sekcja niekonkursowa.
POLSKA KLASYKA
Dla polskich filmów (powyżej 60 minut) starszych niż 10 lat, które stanowiły istotne osiągnięcia polskiej kinematografii. Sekcja niekonkursowa.
ODKRYCIA
Pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne (powyżej 60 minut) poruszające tematy współczesne z całego świata, prezentowane wcześniej na festiwalach filmowych za granicą.  Sekcja niekonkursowa.
RODZINNY WEEKEND FILMOWY
Filmy dla dzieci oraz ich rodziców (sekcja niekonkursowa, filmy o dowolnej długości).
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 2016
Dla wybranych polskich filmów krótkometrażowych z tego roku. Sekcja niekonkursowa.

__________________________________________________________

 1. Międzynarodowe Forum Koprodukcyjne  Regionfund

4 X – 7 X Katowice

Na program Forum składają się:

 • Prezentacje europejskich projektów filmowych na etapie zaawansowanego developmentu organizowane w formie pitchingów oraz spotkań 1:1
 • Siódma edycja warsztatów „Młody producent” skierowanych do studentów, absolwentów szkół filmowych oraz wszystkich, którzy w przyszłości chcieliby zająć się produkcją
 • Warsztaty, spotkania, dyskusje
 • Przegląd Regio-Cannes, w ramach którego prezentowane są filmy pokazywane podczas słynnego festiwalu na francuskiej Riwierze
 • DEAL MAKER’S TOUR, organizowany dla producentów i managerów lokacji, którego celem jest promocja wybranych lokacji filmowych województwa śląskiego i zainteresowanie nimi uczestników pod kątem realizacji w tych miejscach zdjęć filmowych.

www.regiofun.pl

__________________________________________________________

 8. American Film Festival

24-29 października, Wrocław

www.americanfilmfestival.pl

Sekcje festiwalowe: 

American docs // Europejczycy w Ameryce // Festival favourites // Highlights // Indie star award: Jonas Mekas // Odkrycia Ale Kino + // On the edge // Orson Welles w Europie // Sezon // Special docs // Specials // Spectrum // Wim Wenders

__________________________________________________________

 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage

11-18 listopada, Bydgoszcz

www.camerimage.pl

CAMERIMAGE 2017
25. EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH

Bydgoszcz, 11-18 listopada 2017

 • 25. CAMERIMAGE – wielkie, międzynarodowe święto kina
 • Wspaniałe filmy fabularne, wybitni twórcy, spotkania, warsztaty
 • Prezentacje nowoczesnych technologii i sprzętu filmowego
 • Unikalne filmy dokumentalne i porywające wideoklipy
 • Wyjątkowa atmosfera i niesamowite przeżycia
 • Niezwykły hołd dla dziesiątej muzy

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

__________________________________________________________

 X Lubelski Festiwal Filmowy

24 listopada – 2 grudnia, Lublin

lff.lublin.pl

Lubelski Festiwal Filmowy jest sukcesorem i rozwinięciem MFF Złote Mrówkojady. Festiwal ten powstał z pasji jego organizatorów i ich niegasnącego entuzjazmu. Entuzjazm towarzyszył Festiwalowi od jego pierwszej edycji w 2007 roku, gdy był lokalną imprezą skierowaną do środowiska lubelskich filmowców amatorów i trwa do dziś, gdy już jako LFF stał się największą w Lublinie i jedną z najbardziej znaczących w regionie, międzynarodową imprezą skupiającą autorów i fanów kina z całego świata. Ideą festiwalu jest promowanie filmu autorskiego, krótko i pełnometrażowego, także spoza głównego nurtu, tworzenie możliwości rozwoju oraz nawiązywania kontaktów branżowych młodym filmowcom. Bardzo ważne jest dla nas wspieranie rozwoju kultury filmowej lokalnej społeczności. LFF przywiązuje szczególna wagę do utrzymania wysokiego poziomu programu filmowego oraz otwartości na nowe zjawiska filmowe oraz twórcze osobowości. Każdy twórca z nurtu kina autorskiego i niezależnego może wziąć udział w festiwalu – nie ma ograniczeń wiekowych, geograficznych, profesjonalnych czy tematycznych.

2017 rok przyniósł kolejne, już tradycyjnie radykalne zmiany: poza zmianą nazwy, która świadczy o rozpoczęciu nowego etapu rozwoju Festiwalu wzbogacamy program o kolejne wydarzenia, m. in. Lubelskie Spotkania Twórców Filmowych. Wierzymy, że dzięki temu LFF stanie się festiwalem jeszcze bardziej uniwersalnym, ciekawszym, większym i ważniejszym zarówno dla twórców jak i publiczności.

__________________________________________________________

 XII ŻubrOFFka – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowy

6-10 grudnia, Białystok

www.zubroffka.pl

W zeszłym roku zebraliśmy około 2000 filmów. Nasi selekcjonerzy mieli pełne ręce roboty. Jesteśmy święcie przekonani, że w tym roku dostarczycie nam jeszcze więcej pracy i pobijemy ten rekord!:)

Daj sobie szansę i wyślij swój film, a może zapewnisz sobie bilet do magicznej krainy żubra na jeszcze bardziej magiczny festiwal.

Zapraszamy do zgłaszania filmów przez naszą stronę lub przez serwis Film Festival Live.

__________________________________________________________

 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie

8-14 grudnia, Warszawa

www.watchdocs.pl

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania filmów na 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który odbędzie się w dniach 8 – 14 grudnia 2017 r. w Warszawie.

WATCH DOCS to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Na program festiwalu obok konkursu pełnometrażowych dokumentów ocenianych przez międzynarodowe jury złożą się retrospektywy, pokazy specjalne oraz stałe sekcje programu, takie jak „Chcę zobaczyć”, „Dyskretny urok propagandy” czy „Nowe filmy polskie”, a także debaty, wykłady mistrzowskie, międzynarodowe warsztaty dla dokumentalistów i obrońców praw człowieka FUTURE DOCS i wiele innych wydarzeń. Oprócz festiwalu międzynarodowego, który odbywa się w Warszawie, WATCH DOCS to także festiwal objazdowy, co roku odwiedzający blisko 40 polskich miejscowości oraz WATCH DOCS on-line. Dzięki temu filmy z programu WATCH DOCS co roku docierają w sumie do ponad 100 000 widzów.

__________________________________________________________